fbpx

Facebook Trafik Reklamları

serdarbagtir tarafından tarihinde yayınlandı

Facebook trafik reklamları, web sitenize Facebook’tan trafik almanızı sağlayan reklam modelidir.
Sosyal medya reklamcılığı içinde özel bir yere sahip olan Facebook, kullanışlı ve başarılı sonuçlar veren on bir modelle karşımıza çıkıyor. Facebook trafik reklamları diğer modellerin arasından, kendine has bir kaç özellik ile sıyrılıyor. Sitenizi hızlı bir şekilde doğru kişilere ulaştırma, kullanım kolaylığı bu özelliklerinden sadece birkaçı.

Facebook Trafik Reklamları Nasıl Ayarlanır?

Facebook trafik reklamları, Business Manager üzerinden veya yöneticisi olduğunuz reklam hesabından oluşturulabilir. Reklam oluştur sekmesine tıkladığınızda ulaşacağınız ekranda “Değerlendirme” kategorisini göreceksiniz.Değerlendirme kategorisinin en üstünde ise “Trafik” sekmesini göreceksiniz.
Bu sekmeye tıkladığınızda oluşturmaya başlayacağınız kampanya için bir isim vermenizi isteyecektir. Kampanyanıza isim verdikten hemen sonra, reklam setine yönlendirileceksiniz.
facebook trafik kampanya

Reklam setinizi de isimlendirdikten sonra artık hedef kitle ve bütçe ayarlarınıza geçebilirsiniz.
Hedef kitle ve bütçe ayarları daha sonraki yazılarımda ayrıntılı olarak anlatılacaktır.
Sadece, reklam seti ayarları sayesinde trafik reklamınızı Instagram akışı ve Instagram stories olarak da verebileceğinizi belirteyim.Bu yüzden trafik reklamlarının son bölümü olan “Reklam” kısmına atlıyorum.
Bu bölümde görsel ve video üzerinden trafik sağlayacak reklam gönderinizi oluşturabilirsiniz.
Görsel yüklerken, tüm platformlarda doğru bir oranlama ile paylaşılabilmesi için 1200 x 628 şeklinde boyutlandırmaya ve görsel üzerine çok fazla yazı yazmamaya özen gösterin.
Eğer reklamınızı Instagram stories dahil olarak ayarlarsanız, dikey bir görseli de ayrıca ekleyebilirsiniz.
Reklam görseli olarak ücretsiz stok görsellerden de faydalanabileceğinizi unutmayın.

Ancak hemen belirteyim; mümkün olduğunca tek görsel üzerinden reklam vermeyi alışkanlık haline getirin. Eğer sitenize trafiği, video üzerinden çekmek isterseniz Facebook, videonuz mobilde oynatılırken, ekranın alt kısmında sitenizin ön izlemesini açacak ve reklamınıza “site tıklaması” kaydedecektir. Ancak bu gerçek ve verimli bir site ziyareti olmayacağı için istediğiniz sonucu alamayacaksınız.

Web sitenize, gerçekten sitenizi merak eden kullanıcıların gelmesi sitenizin arama motoru optimizasyonu bakımından da değerlidir. Bu yüzden görsellerinizde yanıltıcı bilgiler vermeyin. Reklam performansına öncelik vererek, tıklamayı artırıcı ama siteden hemen çıkma oranını yükselten davranışlardan muhakkak kaçının.

Reklamlarınızda UTM kullanımını ihmal etmeyin. Böylece Analytics üzerinden reklamınızın gerçek performansını da anlayabilirsiniz.

Facebook Trafik Reklamları ve Avantajları

  • Kesinlikle düşük maliyetlidir.
  • Facebook’un lokasyondaki başarısı sayesinde istediğiniz bölgeden trafik çekerek, web sitenizin lokal seo çalışmalarını desteklersiniz.
  • Doğru bir hedef kitle belirleyebilirseniz, web sitenizle gerçekten ilgilenecek kişilere reklam gösterebilirsiniz.
  • Siteden yapılan satış faaliyetlerini destekler.
  • Facebook pixel ile kullanımı sayesinde Remarketing reklamları için uygundur.