fbpx

Instagram Ortak Post Nasıl Yapılır?

serdarbagtir tarafından tarihinde yayınlandı

Instagram ortak post (collabs) özelliğini devreye aldı. Instagram mecrasını kullananların uzun zamandır, herkese açılmasını beklediği özelliklerin başında geliyordu. Bazı influencer’ların kullanımına daha önce sunulan collabs, Instagram CEO’su Adam Mosseri’nin de paylaşımlarında sıklıkla kullandığı özelliklerin başında geliyordu.

Instagram Ortak Post Yapımı

Instagram ortak post yapımını detaylarıyla şurada bulabilirsiniz:

Öncelikle ortak post olarak paylaşacağınız gönderiyi, her zaman gönderi paylaştığınız biçimde post bölümüne yükleyin. Kişi etiketleme seçeneğini seçerek, postunuza ortak olacak hesabı arayın. Bu hesaba bir davet bildirimi gideceğini unutmayın. Diğer hesap kendisine gelen daveti kabul ettiğinde postunuz, her iki hesabın da akışında her iki hesabın da takipçilerine görünecektir. Ayrıca her iki hesap da paylaşımın tüm istatistiklerine erişebilir.

Instagram Ortak Post Hangi Türleri Kapsıyor?

Sadece standart fotoğraf gönderilerinizde değil, Reels, Story ve video gibi Instagram’ın içindeki tüm gönderi modellerinde ortak gönderi özelliğini kullanabilirsiniz.


Instagram Ortak Post Faydalı Mı?

Instagram’da uzun süredir tüm hesapların erişim sorunu yaşadığını hepimiz görüyoruz. Instagram’ın gönderileri kısıtlama, takipçilere göstermeme algoritması öyle bir hale geldi ki artık gönderilerinizi reklam ile öne çıkartsanız bile yeterince erişim alamıyorsunuz. Fakat ortak post (collabs) özelliği en azından bir gönderinin her iki hesabın da takipçileri tarafından görünmesini sağlıyor ve erişiminiz yükseliyor. Özellikle ortaklardan biri daha yüksek takipçili ve sağlıklı bir hesaba sahipse, diğer ortağın Instagram evreninde takipçi sayısı ve görünürlüğü yükseliyor.

Her iki hesabın istatistikleri görebiliyor olması ise firmalar için post paylaşan hesaplara büyük yarar sağlayacak gibi görünüyor.

Kategoriler: Instagram