fbpx

Twitter’da Pazarlama Nasıl Yapılır?

serdarbagtir tarafından tarihinde yayınlandı

Twitter’da pazarlama, sosyal medya mecralarında yapılan pazarlama faaliyetlerinin belki de en keyiflisidir. Facebook ve/veya Instagram kadar gönderi erişiminin kısıtlı olmaması da Twitter’da hesap yönetmeyi zevkli hale getirmektedir. Ancak uzun sürede sonuç verecek stratejilerden hoşlanmıyorsanız, başka mecraları kullanmayı düşünebilirsiniz. Bugün bir tweet attım ve satışı gerçekleştirdim, Twitter için ancak güzel bir hayal olabilir.Twitter’da Pazarlama Yapılabilir mi?

Öncelikle şunu kabul edelim ki Twitter kullanıcıları reklam kokan hareketlerden hoşlanmaz. Kendisine dayatılan reklamlara sert tepki verir. Ancak aynı kitle, tweetlerini sevdiği hesapları büyük ölçüde sadakat ile takip eder. Bu takip davranışında genellikle, akıllıca, espirili, samimi ve tutarlı hesap yönetimi etkili olur.

Twitter’da pazarlama, ancak doğru strateji ile mümkün olabilir.

Twitter’da Pazarlama Stratejisi Nasıl Yapılır?

Twitter’da pazarlama stratejisi oluştururken şunlara ihtiyacınız olacak;

  • İyi bir fikir
  • Monitoring yapabilmek için araçlar
  • Sabır

Twitter’da Pazarlama ve İyi Bir Fikir

Kurumların resmi hesaplarında, çok sayıda takipçimiz olsun ama biz kimseyi takip etmeyelim anlayışında olduklarını biliyoruz. Çok onaylamasam da kurumsal hesap yönetiminde, bu kurala daha uzun süre uyacağız gibi görünüyor.
Şimdi firmamızın kadın ayakkabısı üzerine çalıştığını varsayalım. Bu durumda firmanın kurumsal hesabını, kurumsal bir dille yönetmeye devam ediyoruz. Az sayıda kişiyi takip ediyoruz, takipçi artırmak için belki ödüllü yarışmalar düzenliyoruz, sorulara mümkün olduğunca çabuk ve düzgün cevap veriyoruz ama asıl Twitter pazarlama stratejimiz bundan sonra başlıyor.
Öncelikle ürünlerimizin kategorilerini kişiselleştiriyoruz. Topuklu ayakkabıyı kişiselleştirmek için genelde nerelerde kullanıldığını, konuşsaydı neler söylerdi gibi noktaları düşünmenizde fayda var. Ardından Twitter’da @topukluayakkabi gibi bir kullanıcı adıyla hesap açarak topuklu ayakkabının ağzından yazılmış tweetler atmaya başlayacağız. Ve hemen ardından bu hesabı büyütmeye çalışacağız.

Twitter’da Pazarlama için Monitoring ve Takip Araçları

Twitter’da birilerini takip etmediğiniz müddetçe sizden haberdar olmalarının neredeyse imkansız olduğunu unutmayın. Hedef kitlenizi, oluşturduğunuz proje hesaplarınızdan takibe alarak, size takipçi olarak dönüş yapmalarını sağlamalısınız. Hedef kitlenizi, daha önceden kendisine takipçi olarak toplamayı başarmış hesapları bulun. Bu hesapların takipçilerini iyice inceleyin. Fake ya da bot hesap olmadıklarından emin olmaya çalışın. Sonrasında ise bu takipçileri takibe alın ve en az iki gün size dönüş yapmaları için bekleyin. İki gün içinde sizi takip etmezlerse, takibi bırakabilirsiniz.

Düzenli olarak takip etmek ve takibi bırakmak, sanıldığı kadar kolay değildir. Twitter, önünüze birçok zorluk çıkaracaktır. En kolay yollarından birisi ise şu programlardan birini kullanmak olacaktır.
Takip için;

  • Tweepi
  • ManageFlitter
  • Nega Twitter Aracı

Monitoring için;

  • TweetDeck
  • Twitterfall

Monitoring yaparak, anahtar kelimelerinizde yazılmış olan tweetleri takip etmelisiniz. Bu tweetlere kısa sürede cevap yazmak, bu kişileri takibe almak, hesabınızın fark edilmesinde etkili olacaktır.

Twitter’da Pazarlama için En İyi Aracınız Tweetleriniz

Doğru kitleyi Twitter içinde izleyerek bulduk, tweetlerine cevaplar yazdık, onları şaşırttık. Sonra onları takibe aldık ve bizi takip etmelerini sağladık. Bundan sonrasında ise elimizdeki kitleyi elimizde tutmamız gerekiyor. Bunu da ancak hesabımızın gerektirdiği dili bozmadan düzenli tweet atarak sağlayabiliriz.
Yaratıcı, samimi ve espirili tweetlerinizle, takipçilerinizi yönlendirebilirsiniz. Bu yönlendirme işlemini de kurumun web sitesine ve ana hesabına yapmanız gerekiyor.
Tweet içine mesaj butonu ekleyerek de zaman zaman kampanyalarınıza hızlıca cevap almaya çalışabilirsiniz.