fbpx

Instagram Beğeni Sayısı Nasıl Gizlenir?

serdarbagtir tarafından tarihinde yayınlandı

[web_stories title=”true” excerpt=”false” author=”false” date=”false” archive_link=”true” archive_link_label=”” circle_size=”150″ sharp_corners=”false” image_alignment=”left” number_of_columns=”1″ number_of_stories=”5″ order=”ASC” orderby=”post_title” view=”circles” /]

Instagram beğeni sayısı nasıl gizlenir? Instagram, uzun süredir beklenen gönderilerde beğeni sayısını gizleme özelliğini hayata geçirmeye başladı. Geçtiğimiz aylarda sadece birkaç ülkede denenen bu özellik, kısa süre sonra tüm kullanıcılara açık hale gelecek.

Aslında beğeni sayısının gizlenmesinin otomatik olarak tüm gönderilerde uygulanacağını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak Instagram bu özelliği kullanıcıların tercihine bırakmış durumda.

Beğeni Sayısı Nasıl Gizlenir?

Instagram gönderilerinizde beğeni sayısını gizleyebilmek için öncelikle tüm güncellemeleri yaptığınızdan emin olun. Güncel Instagram uygulamasını kullansanız bile bu özellik henüz size gelmemiş olabilir. Facebook’un uygulamalarındaki güncellemeleri tüm kullanıcılarına kademeli olarak gönderdiğini biliyoruz.

Gönderi oluştur butonuna tıkladıktan sonra açıklama, kişi etiketleme, konum ekleme seçeneklerinin olduğu ekrana ulaşırsınız. Bu ekranın en altında “Gelişmiş Ayarlar” butonu bulunur. Bu butona tıkladığınızda normalde en üstte “Yorumlar” başlığını görürsünüz.

Eğer gönderi gizleme özelliği hesabınıza gelmişse bu ekranda en üstte, “Bu Gönderideki Beğenme ve Görüntüleme Sayılarını Gizle” bölümünü göreceksiniz. Hemen yanındaki butonu aktif hale getirdiğinizde gönderi paylaşma ekranına geri dönebilirsiniz.

Beğeni ve gösterim sayısını gizlemek istediğiniz her gönderi için bunu tekrar yapmak zorunda olduğunuzu unutmayın.

instagram gönderi gelişmiş ayarlar

Sadece Kendi Gönderilerimizin Beğeni Sayısını Mı Gizleyebiliyoruz?

Instagram beğeni sayısı nasıl gizlenir diye düşünürken aklımıza hemen şu soru da geliyor: Sadece kendi gönderilerimizin beğeni sayısını mı gizleyebiliyoruz? Başkalarının gönderilerinin beğeni sayısını görmek zorunda mıyız?
Tabii ki değiliz. Gelen son güncelleme ile Ayarlar sekmenizden başkalarının gönderilerindeki beğeni sayılarını da gizleyebileceksiniz.

Instagram Beğeni Sayısı Gizleme Ne İşe Yarar?

Sosyal medya mecralarının popüler olmaya başladığı andan itibaren yapılan gönderilerin çok sayıda beğeni alması, hesapların takipçi sayılarının yüksek olması bir tür “dijital statü” olarak kabul edildi. Fakat dijital dünyada manipülasyonun kolay olması ile ortaya çıkan yazılımlar, gönderi sayılarını gerçekte hiç var olmamış kullanıcıların oluşturulup gönderilere beğeni/yorum yapar hale getirilmelerini sağladı. Uzun bir süre (ki hala mümkün) gönderilerinize saniyeler içinde binlerce beğeni yaptırabildiniz. Başarılı olmanın tek ölçüsü bu olan Instagram kullanıcıları için sahte olsa beğeni almak uzun süre tercih sebebi oldu. Fakat gerçek dünyada var olamadıklarını anladıkça ve tabii sosyal medya mecraları da buna engel olmaya başladıkça bu yöntem kullanışsız hale gelmeye başladı.
Tüm bu süreçlerden sonra bile sosyal medya kullanıcıları beğenilmek arzusundan kurtulamadılar. Nasıl daha fazla beğeni alabilirim? İnsanlar gönderilerimi neden beğenmiyorlar? Başkaları binlerce beğeni almış, ben neden alamıyorum? Sorularını sormaya başlayan kullanıcılar, farkında olmadan beğenilme hastalığının içine çekilmeye başladı. Kullanıcıların gönderilerini daha fazla ön plana çıkararak daha fazla beğeni almalarını sağlamanın bu hastalığa çare olmayacağını bilen Instagram, en sonunda çareyi beğeni sayılarını gizlemekte buldu.

Instagram Güncellemelerini Nasıl Takip Edebilirim?

Instagram güncellemeleri tüm kullanıcıların merak ettiği konulardan biri. Güncellemeler hakkında en doğru bilgiyi alabilmek için Instagram’ın resmi blogunu takip etmeyi unutmayın.

Kategoriler: Instagram