fbpx

Instagram Guides Nedir?

serdarbagtir tarafından tarihinde yayınlandı

[web_stories title=”true” excerpt=”false” author=”false” date=”false” archive_link=”true” archive_link_label=”” circle_size=”150″ sharp_corners=”false” image_alignment=”left” number_of_columns=”1″ number_of_stories=”5″ order=”DESC” orderby=”post_title” view=”circles” /]

Instagram Guides, Instagram’ın uzun zamandır hazırlığını ve testini yaptığı özelliklerden biridir. Ancak özellik gelir gelmez kullanıcıların kafasının karışmasına neden oldu. Çünkü “Reels” özelliğine Türkçe isim aramadan orijinal adıyla kullanan Instagram, bu kez Guides özelliğini uygulamanın içinde “Kılavuz” olarak tercüme etmeyi tercih etti. Kullanıcılar ise bu özelliği “Rehber” adını tercih ettiler.

Instagram Guides Nedir? Nasıl Kullanılır?

Instagram Guides, üç önemli özelliği ile karşımıza çıkıyor.

  • Yerler: Facebook sayfası ile bağlantı kuran işletme hesapları, bilindiği üzere, adreslerini ekleyebiliyor ve Instagram işletme hesaplarında gösterebiliyorlar. Instagram Guides, kullanıcılarına, ziyaret ettiği ve beğendiği yerleri bir arada toplama hakkı tanıyor. Bu sayede restoran, kafe, otel gibi yerler, influencer’lar ve sıradan kullanıcılar tarafından daha kalıcı şekilde önerilir hale gelecek.
  • Ürünler: Instagram, Guides özelliğini devreye almadan önce, “Mağaza” özelliğini herkese açmıştı. Şimdi de Guides içindeki Ürünler sekmesi ile satın aldığınız ya da beğendiğiniz ürünleri bir arada göstermenizi sağlayacak.
  • Gönderiler: Gönderilerin başa sabitlenemediği platformda, belirli konuları anlatan içeriklerinizi bir araya toplamanızı sağlayacak.

Kullanımı: Instagram hesabınızda, profil sayfanıza geldiğinizde, sol üstte “+” işareti göreceksiniz. Bu işarete tıkladığınızda açılan pencerenin en altındaki “Kılavuz” seçeneğini tıklayın. Rehber Türü Seç ibaresi ile karşılaşacaksınız. Az önce detaylarını açıkladığım üç seçenekten, oluşturmak istediğiniz rehberin uygun türünü seçin.

Yerler ile ilgili rehber için adres bölümünden yer arayabilir, kaydettiğiniz adresleri kullanabilir ya da daha önce konum ekleyerek paylaştığınız gönderilerinizi bir araya getirebilirsiniz.
Ürünler için rehber oluşturmak istediğinizde ise mağazası olan hesapların listesi ile karşılaşırsınız, içlerinden seçerek mağazalarından liste oluşturabilirsiniz. Ürün rehberi oluşturmak için diğer seçenek ise önceden sepete attığınız ürünleri bir araya toplamaktır. Instagram bu işleme “Dilek Listesi” adını vermiş durumda.
Gönderiler seçeneği ise en çok kullanılacak rehber (guides) türü olarak karşımıza çıkıyor.

Instagram Rehber ya da Kılavuz oluştururken tür seçtikten sonra yapmanız gereken işlem oluşturduğunuz Rehbere bir isim vermek.
Burada bir araya getirdiğiniz gönderilerin sırasını değiştirebilir, yeni gönderiler ekleyebilirsiniz.

instagram guides görünüm

Instagram Kılavuz Nedir? Ne İşe Yarar?

Instagram Guides adı ile tüm kullanıcılarına açılan “Rehber” ya da “Kılavuz” özelliği, profesyonel olarak hesap yönetenlerin çok işine yarayacak gibi görünüyor. Aynı kategorideki ürünlerle ilgili yapılan gönderileri web sitesindeki kategoriler sekmeleri gibi bir araya toplamak, zaman zaman bu “Kılavuzları” hikayelerde paylaşmak Instagram akışında kaybolup giden eski gönderilerinizin etkileşimini artıracaktır.
Eğer müşterilerini fiziki yerinde kabul eden işletmelerdenseniz, müşterilerinizden sizi Instagram Guides’larına eklemelerini isteyebilirsiniz.

Kategoriler: Instagram