fbpx

Instagram takipçi sayısı nasıl artırılır?

serdarbagtir tarafından tarihinde yayınlandı

Instagram takipçi sayısı nasıl artırılır? Son zamanların en çok merak edilen konularının başında Instagram hesap yönetimi gelmeye başlayınca, takipçi artırmanın püf noktaları da sürekli sorulur oldu. Açıkçası takipçi sayınızın artması mümkün ve sanıldığı gibi “püf noktaları” yok. Fakat elbette doğru olarak uygulamanız gereken bir yöntemi var.

Dünyanın en popüler sosyal medya uygulaması Instagram, en karışık algoritmalardan birine sahip. Facebook tarafından satın alındıktan sonra reklamcılık faaliyetlerinin verimliliğini yükseltmek için tüm hesapların erişimlerini kısıtladılar. Yapılan gönderiler eskisinden çok daha az kişiye ulaşmaya başlayınca, yeni takipçi kazanmak da neredeyse imkansız hale geldi.

Hesap yönetimi yapanların, “Ben kimseyi takip etmiyorum ama bakın benim takipçi sayım çok” takıntısı, takipçi sayısı on binin üzerinde olan firmaların daha güvenilir sanılması ve takipçi sayısının yarışa döndürülmesi hatta Instagram’ın bile story’lere link ekleme hakkı tanımak için on bin takipçi sınırı koyması firmaları ve şahısları sahte takipçi almaya yöneltti.


Instagram takipçi sayısı nasıl artırılır? Sahte takipçiyle mi?

Bir Instagram hesabını işlemez hale getirmenin en etkili yolu sahte takipçi, sahte beğeni, sahte video izlenmesi almaktır. Biraz para harcayarak yüz binlerce takipçisi olan ama hiçbir işe yaramayan bir hesap elde edebilirsiniz.
Hesabınıza sahte takipçi yüklediyseniz şu işlemleri yaparak kurtarmaya hemen başlamalısınız:

 • Gizli hesaplara takip isteği gönderdiyseniz, beklemede kalanları geri alın.
 • Sizde bekleyen takip isteği varsa demeyeceğim, gizli hesapla takipçi artıramazsınız.
 • Hesabınızda bot takipçi varsa, sizi takip edenler kısmından manuel olarak temizleyin. Ne kadar çok olursa olsun, ne kadar uzun sürerse sürsün…
 • Takipçileriniz arasında aylardır post paylaşmayan, sizinle etkileşime girmeyen varsa takipten çıkarın.
 • Sizi takip etmeyenleri gösteren uygulamalar kullanıyorsanız hemen silin ve şifrenizi değiştirin. Hesabınızın ayarlar sekmesinden bağlı uygulamaları kontrol edin, eğer bu takipçi uygulaması orada görünüyorsa mutlaka silin.

Dikkatinizi çektiyse, takipçi sayımızı artırmak için takipçilerimizi azaltıyoruz. Çünkü yeni ve doğru bir hedef kitleye ulaşmaya çalışıyoruz ve gerçekte var olmayan bot hesaplar ile gerçek olmasına rağmen platformu kullanmayan inaktifler bizi hiçbir yere götürmezler.

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra, postlarınızın ve story’lerinizin erişimlerinin yükselmeye başladığını göreceksiniz. Çünkü elinizde kalan aktif ve gerçek takipçilere gösterilmenizin önündeki engel kalkmış olacak. Elbette ki Instagram tamamına gösterim yapmayacak ama önemli miktarda artış olacaktır.

Instagram takipçi sayısı nasıl artırılır? Tabii ki iyi takipçi olarak

Kendi takipçilerinizi de doğru olarak eleyebilmeniz için öncelikle Instagram’ın gözünden takipçinin ne anlama geldiğini bilmelisiniz.
Instagram’ın hayal ettiği kullanıcı profili şu özelliklere sahip olmalı;

 • Profil bilgilerini doldurmuş, mail adresi ve telefon numarası onaylı
 • Instagram içinde aktif ve vakit geçiren
 • Yorum, beğeni, story etiketlerine dokunma, anketlere katılma gibi etkileşimlerde bulunan
 • Gönderiler üzerinde vakit geçiren, videoları sonuna kadar izleyen kişiler

Bu özellikleri taşımayan kişileri takipçi listenizden çıkarmanız, hesabınızın erişim bakımından yararlıdır. Peki siz nasıl bir takipçisiniz?

Sizin nasıl bir takipçi olduğunuz, yeni takipçilere ulaşmanız için en önemli kriterdir. Böylelikle Instagram size önerebileceği hesapları bulacağı gibi, sizi de kime önereceğini bulacaktır.

 • Kimin takipçilerine ya da benzerlerine önerilmek istediğinizi tespit edin
 • Belirlediğiniz hesapların zil bildirimlerini açarak sıkı takipçileri olun. Gönderilerine özellikle kaydetme işlemi yapın.
 • Sadece size ilham veren hesapları takip edin ve gönderilerinde zaman geçirin.

Instagram takipçi sayısı nasıl artırılır? Post paylaşarak mı?

Üstteki işlemleri yapmıyorsanız tek başına post paylaşmanın hiçbir faydası olmayacaktır. Hatta nitelikli bir postunuza reklam vermeniz bile işe yaramaz. Çünkü reklamda hedef kitlenizi ne kadar iyi tanımlarsanız tanımlayın sistem sizin takipçilerinizi baz alarak reklam gösterecektir. Eğer bot takipçilere ya da ilgi alanı sizin konunuzdan tamamen farklı bir kitleye sahipseniz, reklam hedef kitleniz de maalesef işe yaramayacaktır.
Yukarıda saydığım işlemleri doğru yaparak, aktif ve ilgi alanı uygun takipçili ve kendisi de aktif olan bir hesap haline geldiyseniz, en güçlü içeriğinizi paylaşmanın zamanı geldi demektir.

Çok güvendiğiniz içeriğiniz ile şunları aynı anda yapmalısınız;

 • İçeriğinizi ilgi alanınızın önde gelen influencer’larına mesaj göndererek story’lerinde paylaşmalarını isteyin
 • Gönderinize reklam vererek dağıtımını sağlayın fakat reklam verirken ilgi alanınızın anahtar kelimeleri ile hedef kitle belirlemeyin. Onun yerine hedef kitle kısmına, takipçisine güvendiğiniz dergi, büyük web sitesi gibi birleştirici unsurların adını yazmayı deneyin.
 • İlgi alanınızın hashtag’ini mutlaka gönderinize ekleyin ki yeterince beğeni, kaydetme ve yorum aldığınızda bu hashtag’in “başlıca” kısmında yer alın.

Bu düzene sahip olduğunuzda, ilgi alanınızdaki kişi yoğunluğu ve gönderilerinizin dikkat çekme derecesine bağlı olarak değişen bir hızda yeni ve nitelikli takipçi kazanırsınız. Unutmayın, takipçi sayınız önemli değildir, önemli olan takipçilerinizin kalitesidir.

Kategoriler: Instagram