fbpx

Google Harita Reklamı Nasıl Verilir?

serdarbagtir tarafından tarihinde yayınlandı

Google harita reklamı, diğer adıyla Yerel Arama Ağı Reklamı işletmenizin, haritalarda ve navigasyonlarda daha kolay bulunmasını sağlayabilir.
AdWords reklamlarınıza ekleyebileceğiniz bu özellik, son zamanlarda hem kullanım kolaylığı bakımından hem de düşük maliyeti ve başarılı sonuçları bakımından dikkat çekici bir özellik haline geldi.

Google Harita Reklamı Nedir?

Google harita reklamı, dünyanın en sık kullanılan haritalarından biri olan Google Maps’te yapılan aramalarda öne çıkmanızı sağlayan reklam modelidir.
Özellikle “yakınımdaki kafeler” benzeri aramalarda işletmenizin en kısa sürede bulunmasını amaçlamaktadır. Bu amacı gerçekleştirmek için reklamınız Google arama ağında ve Google haritaların içinde yapılan aramalarda gösterilir. Ayrıca bu reklam türü mobil ve masaüstü arama sonuçlarını kapsadığı gibi telefon ile aranmaları da artırmaktadır.

Google Harita Reklamı Nasıl Ayarlanır?

Öncelikle başlı başına bir kampanya türü olmadığını bilmemiz gerekiyor. Sadece harita reklamı veremeyiz. Kampanya türü olarak arama ağı seçeneğini seçmeli ve anahtar kelimelerimizi, yerele uygun olarak düzenlemeliyiz. Arama ağı kampanyası alt türü seçimi, harita reklamı vermeye engel olmaz.Yapılması Gerekenler

  • AdWords hesabınızda yer uzantılarını etkinleştirmelisiniz. Bu reklam türünün arama ağı reklamlarının bir uzantısı olduğunu ve yer uzantıları üzerinden verildiğini unutmayın.
  • Google MyBusiness ayarlarınızı tam olarak yapılandırın ve etkin konuma getirin.
  • Arama ağı reklamınızda yer hedeflemeyi kullanın ve yere göre teklif verin.
  • Anahtar kelimelerinizi müşterilerinizin arayabileceği “yerel terimlere” göre optimize edin.

Google Harita Reklamı Maliyeti Nasıl Hesaplanır?

Arama Ağı reklamlarınızın harita görünümü ya da yer uzantısı bölümü, reklamlarınızda tıklama başına maliyet üzerinden hesaplanır. Bu tıklamaların gerçekleşme şekli ise şöyledir;

  • Yer ayrıntılarını alma tıklamaları: Arama sonuçlarındaki reklamları, daha fazla bilgi almak amacı ile genişlettiklerinde tıklama kabul edilir.
  • Yol tarifi alma tıklamaları: Yol tarifi, adres tıklaması aldığınızda tıklama başına maliyet ödersiniz.
  • Mobil cihazlardaki tıkla ve ara tıklamaları: Reklamızında bulunan telefon numarası aranmak üzere tıklandığında ödeme yaparsınız.
  • Web sitesi tıklamaları: bu reklam üzerinden yapılan web sitesi tıklamalarında da tıklama başına maliyet ödersiniz.

Son olarak reklamlarınız; Google Haritalar Mobil uygulamasında, Mobil Harita ziyaretlerinde ve Google arama ağında ve Masaüstü Haritalarda görüntülenebilir.

Kategoriler: AdWords

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.